سیــــرجان

شهر جهانی گلیم

سیرجان با نام کهن «شیرگان» یکی از مهم‌ترین شهرهای تاریخی ایران است که از سال‌ها قبل از ظهور دینِ اسلام تا به‌امروز، اهمیتِ خود را حفظ کرده است.  این شهرستان، ۹۶۰ کیلومتر با پایتختِ ایران و ۱۸۰ کیلومتر با مرکز استان یعنی کرمان فاصله دارد و با توجه به قرارگرفتن در تقاطعِ محورهای ترانزیتی ایران، از دیرباز به عنوان یک چهارراه اقتصادی مهم شناخته شده است.

سیرجان بوسیله ی پتانسیل های بی نظیری که دارد ، یکی از  10 شهرستانی بوده که برای نخستین بار در کشور و با تصویب هیات وزیران  در سال 86 صاحب فرمانداری ویژه شد.
سیرجان بواسطه ی گلیم شیرکی پیچ خود که یادگار هنر گذشتگان این دیار می باشد به شهرت جهانی رسیده است . این گلیم در نیمه ی اول سال 95 پس از بازدید نمایندگان شورای جهانی صنایع دستی به ثبت جهانی رسید  تا نام سیرجان را بیش از پیش در سراسر دنیا بلند آوازه کند و به عنوان «شهر جهانی گلیم»  شناخته شود.

آرمان برتر در سیرجان

استان کرمان و به ویژه شهرستان سیرجان یکی از مناطق مستعد صنعتی و اقتصادی کشور است که وجود منابع طبیعی غنی و صنایع مختلف، نظیر ذخایر معدنی و صنایع مرتبط با آن  سیرجان را به منطقه‌ای با پتانسیل قابل‌توجه برای رشد اقتصادی و اجتماعی تبدیل کرده است، به‌طوری‌که با تبدیل قابلیت‌های بالقوه به توانمندی‌های بالفعل این منطقه مستعد می‌تواند به محوری برای توسعه پایدار تبدیل شود. در راستای کمک به این مهم، شرکت گوهر زمین با همکاری بنیاد نیکوکاری و فرهنگی سیدالشهداء«ع» و مساعدت علمی دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران با همکاری دانشکده صنایع دانشگاه صنعتی شریف، قصد دارند با بهره‌گیری از مدل‌های موفق و منطبق با فرهنگ منطقه، استعداد‌ها و ظرفیت‌های نیروهای جوان، با انگیزه و علاقه‌مند را شناسایی و ارزیابی کنند و زمینه رشد و بالندگی آنان را از طریق برگزاری دوره‌های توانمند‌سازی علمی و عملی در حوزه کارآفرینی در قالب «طرح آرمان برتر» به مرحله اجرا درآوردند.

در این طرح منتخبین، پس از طی دوره‌های آموزشی عمومی و تخصصی در شتاب دهنده مستقر خواهند شد و از سوی مشاورین و صاحبان تجربه مورد حمایت قرار خواهند گرفت تا ایده‌های نوآورانه خود را به صورت کاربردی شکل دهند و شرایط جلب سرمایه‌گذار را کسب نمایند.

اهداف طرح

هـــدف کلـــی

هدف کلی از اجرای این طرح؛ خلق آرمان و آرزوی متعالی و توانمندسازی جوانان با استعداد منطقه و حمایت از ایشان جهت ایجاد کسب و کارهای نو پا از طریق ارائه آموزش‌های توسعه فردی و مدیریت کسب و کار و  در نهایت کمک به پیشرفت و توسعه پایدار منطقه سیرجان است. این طرح هم‌چنین به دنبال دست‌یابی به اهداف زیر است:

ارتقای فرهنگ کار و کارآفرینی بین مردم و جوانان منطقه

توانمندسازی نوجوانان و جوانان سیرجان در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی (کارآفرینی)

شناسایی استعدادها و توانمندی‌های نوجوانان و جوانان سیرجانی و ایجاد زمینه رشد و شکوفایی آنها

ایجاد و تقویت حس اعتماد به نفس و خودباوری به منظور تلاش برای دست‌یابی به آرمانی برتر و فردایی بهتر.

کمک به تأمین نیروی انسانی متعهد و متخصص برای توسعه پایدار منطقه

ایجاد نشاط علمی، فرهنگی و اجتماعی در جامعه محلی

زمینه‌سازی ایفای نقش مطلوب اجتماعی

شرایط متقاضیان شرکت در طرح